Szukaj
  • Horse News

Araby w kazimierskiej enklawie nad Wisłą

Aktualizacja: 7 paź 2020Wyjazd do Kazimierza Dolnego nad Wisłą okazał się nie tylko doskonałym pomysłem na weekend, ale także okazją do odkrycia małego raju na ziemi.

Stadnina koni „Dąbrówka” to miejsce stworzone przez Agatę i Piotra Parysów. Daleko od zgiełku miasta i cywilizacji, wśród łąk i leśnych pagórków wykreowali oni perełkę architektury i idylliczne warunki dla przepięknych arabskich klaczy i ich wspaniałych źrebaków.

Dwór, stajnia, kuźnia i spichlerz, wszystko oparte na lokalnej architekturze, z kazimierskiego piaskowca, dachy kryte ręcznie żłobionym gontem, 5-gwiadkowy standard każdego elementu każdej z budowli.

Dzięki gościnności Kamila Kulczyńskiego i jego żony Magdy, którzy zarządzają tą okazałą posiadłością i znakomitymi końmi, mogłam poznać to przeurocze miejsce i jego właścicieli osobiście.

Siedząc na tarasie stajni, rozkoszując się słodkimi owocami przy lampce lekkiego, schłodzonego wina i widokiem pasących się opodal najpiękniejszych koni arabskich na zielonej, soczystej trawie, zapytałam panią Agatę o genezę tego magicznego miejsca.


HORSENEWS.PL: Zawsze fascynowało mnie to miejsce i zawsze chciałam tu przyjechać. Znałam je tylko ze zdjęć mojej kuzynki. Ogromnie się cieszę, że w końcu mogę je oglądać na własne oczy. Pani Agato, proszę powiedzieć, skąd pomysł na taki ośrodek, na taką stadninę, na to miejsce, no i czemu właśnie araby?


AGATA PARYS, WŁAŚCICIELKA SK DĄBRÓWKA: Dlatego, że są najpiękniejsze! I to nie ulega wątpliwości. Ja kocham konie wszystkich ras, natomiast mój mąż kocha tylko i wyłącznie araby. Nasza córka jest czynna zawodniczką konkurencji ujeżdżenia, obecnie próbuje swoich sił w WKKW.

Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Janowie na aukcji koni arabskich Pride of Poland (2011r. –przyp. red.). Piotr zobaczył wtedy 2-letnią klacz PIACENZA hodowli michałowskiej i to była miłość od pierwszego wejrzenia! Postanowiliśmy wówczas założyć stadninę, nie do końca zdając sobie sprawę, co nas czeka i jakie wyzwania będziemy musieli podjąć (śmiech).

Naszą hodowlę zaczęliśmy od zakupu kilku koni od prywatnego hodowcy pod Lublinem i już w pierwszym roku odnieśliśmy sukcesy. Były to roczniaki, matki ze źrebakami, łącznie 8 koni.

Dwie pierwsze klaczki - MAMBA (Ar-Rahman - Matnia/Palas) i MILKA (PS Pacos - Mira/Sarmata) pochodziły z rodziny klaczy MIRIAM (Mlech Pełkiński - Gahdar/Wielki Szlem), jednej z założycielek hodowli w Michałowie. Zakupiona później, 6-letnia wówczas BOHEMA (po wspaniałym ogierze Ekstern), oraz jej cztery córki, stały się prawdziwym klejnotem naszej Stadniny.

Naszą pierwszą stajnię mieliśmy w Kszczonowie, gdzie panowały dość prowizoryczne warunki. W tym czasie nabyliśmy obecny areał z rozpadającą się chatką i wnieśliśmy zapytanie o pozwolenie na budowę naszego ośrodka. Przygotowaliśmy projekt, złożyliśmy wniosek i uzyskaliśmy zgodę. Powstała Stadnina Koni „Dąbrówka”, do której przenieśliśmy nasze konie. Tak naprawdę mieści się we wsi Okale, ale rośnie tu tyle okazałych dębów, jeden nawet na naszym terenie, stąd nazwa.

Postanowiliśmy zmierzyć się z najsilniejszymi i największymi i rozpocząć hodowlę koni rasy arabskiej.

Punktem zwrotnym był zakup podczas aukcji Pride of Poland w 2013 r. 4-letniej kasztanki, wyhodowanej w Janowie, o nazwie PALATINA (QR Marc- Palmeta/Ecaho). Już dwa lata później zdobyła srebrny medal podczas Festiwalu Koni Arabskich Al Khalediah; a w 2016r. została uznana Czempionką Polski, uzyskując dodatkowo nagrodę za Najlepszą Głowę i zdobywając nagrodę za Najwyższą Punktację.

W tej chwili posiadamy konie w typie pokazowym, choć wcześniej mieliśmy także wyścigowe i rajdowe, okazało się to za wiele na raz, postanowiliśmy skupić się na jednym.BOGINI KAHILA PA- Piękny początek Waszej pasji! Konie pokazowe to zupełnie inne treningi, inne żywienie, inne przygotowanie, prawda?


Tak, i zupełnie inne dobieranie genetyczne, inne krycie tych koni. Zdecydowaliśmy się na jednoznaczne ukierunkowanie i trzymamy się objętego kursu, koni do show. 90% naszych koni to klacze zakupione w Janowie Podlaskim, w tej chwili mamy jedną klacz z Michałowa, ale planujemy dokupić minimum jeszcze dwie, aby stworzyć pełną genetyczną podstawę, na której oprzemy dalszą działalność hodowlaną.


Mamy wspaniałych ludzi, tworzymy wszyscy team, nie ma tutaj rozróżnienia na właściciela czy masztalerza. Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną, każdy dokłada wszelkich starań, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i pracować w dobrej, serdecznej atmosferze, aby dla wszystkich było w tym dużo radości i satysfakcji.
- Stadnina Koni Dąbrówka to nie tylko piękne miejsce, ale przede wszystkim wspaniałe konie. Obecna stawka liczy 25 arabów. Przypomnijmy chronologicznie największe sukcesy hodowlane:


Rok 2013:

KALAHARI (Ajman Moniscione – Kashira / Magnum Psyche) hod. A. Wójtowicz

Brązowy Medal Championatu Klaczek Rocznych - XXIII Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich, Białka

Złoty Medal Championatu Klaczek Rocznych i Best in Show – II Warszawski Pokaz Koni Arabskich, Góra Kalwaria

Rok 2015:

PALATINA (QR Marc – Palmeta / Ecaho) hod. SK Janów Podlaski

Championka Klaczy Starszych i Best in Show – IV Warszawski Pokaz Koni Arabskich, Góra Kalwaria

Srebrny Medal Championatu Klaczy Starszych - Al Khalediah European Arabian Horse Festival, Nowe Wrońska

PETRARCA (Kahil Al Shaqab – Poezja / Enzo), hod. PPH Parys Sp. z o.o.

Top Five w Czempionacie Ogierków Rocznych – Al Khalediah European Arabian Horse Festival, Nowe Wrońska

Srebrny Medal Championatu Ogierków Młodszych – XXV Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich, Białka

Rok 2016

PALATINA (QR Marc – Palmeta / Ecaho) hod. SK Janów Podlaski

Złoty Medal Championatu Klaczy Starszych, Nagroda za Najlepszą Głowę, Nagroda za Najwyższą Punktację - XXXVIII Narodowy Pokaz Koni Arabskich, Janów Podlaski

Rok 2017

BOHEMA (Ekstern – Bogini / Arbil) hod. SK Janów Podlaski

Brązowy Medal Championatu Klacz Starszych European Cup – Praque Intercup, Praga

Rok 2018

PYRRA (Ekstern – Perga / Emigrant) hod. SK Michałów

Top Five Championatu Klaczy Starszych - XL Narodowy Pokaz Koni Arabskich, Warszawa

Rok 2020

BACHMAT PA (Empire – Begonia / Kahil Al Shaqab), hod. PPH Parys Sp. z o.o.

Złoty Medal Championatu Ogierów Młodszych – Arabian Horse Show, Sopot

BADIAN PA (RFI Farid – Begonia / Kahil Al Shaqab), hod. PPH Parys Sp. z o.o.

Brązowy Medal Championatu Ogierków Rocznych – XLII Narodowy Pokaz Koni Arabskich, Janów Podlaski


PALATINATak, to nasze koniki. Za nasz największy sukces możemy uznać tytuł Championki Polski zdobyty przez Palatinę, wyhodowaną w SK Janów Podlaski, a zakupioną do stadniny w 2013 na aukcji Pride of Poland.


- Piękne hobby, a teraz na pewno też biznes, prawda?


Dla nas ta hodowla nie jest biznesem. Oczywiście, idealnie byłoby móc sprzedać rocznie tyle koników, aby utrzymać stadninę „na zero”. Ale nie jest to w tym momencie biznes wybitnie dochodowy. Gdyby nie nasza główna działalność, nie moglibyśmy sobie na taką stajnię pozwolić, jest to, nie ukrywajmy, dosyć kosztowne hobby. Skrycie wierzymy, że doczekamy się konia, który będzie odnosić sukcesy pokazowe i wszyscy spełnimy swoje marzenia.


- Tego Wam życzę!


Nie dziękuję (śmiech) . Matka Natura i łut szczęścia mają bardzo duże znaczenie…Czasami kryjąc klacz ponownie tym samym ogierem uzyskuje się zupełnie różne źrebaki.KALAHARI


- Wspominała Pani też wcześniej o stylu i Waszych staraniach o zachowaniu autentyczności architektonicznej budynków Stadniny.


Ja kocham to miejsce. Kiedy pierwszy raz mąż mnie tutaj przywiózł, nic tu praktycznie nie było. On wahał się, czy to właściwa lokalizacja na inwestycję, ale ja poczułam od razu, że tu jest TO miejsce. Rozpoczęliśmy budowę. Zależało nam na zachowaniu tutejszego stylu, bazowaniu tylko na lokalnych materiałach. Piaskowiec kazimierski, dachy kryte gontem łupanym, osikowym – najlepszym z możliwych – ręcznie robiony. Staraliśmy się odtworzyć budynki przełomu XVIII i XIX wieku, wykorzystując elementy naturalne.- Udało Wam się to wspaniale, efekt zachwyca, taka perełka jest warta pokazania światu. Czy wolelibyście zachować jednak mniejszy rozgłos?


Dostaję wiele telefonów od osób, które są zainteresowane zorganizowaniem u nas eventu, chociażby ogniska firmowego etc. Jednakże, jako stadnina hodowlana, mamy tu głównie klacze źrebne, matki ze źrebakami, i priorytetem jest utrzymanie ciszy i spokoju. Dlatego nie przyjmujemy takich ofert. Natomiast chętnie gościmy u nas miłośników i właścicieli koni arabski, aby dzielić się z nimi naszą pasją i móc pokazać nasze stado.- Doprawdy, panuje tu wszechobecna cisza i spokój, jest naprawdę idyllicznie. I to była Pani wizja tego kompleksu budynków?


Prawdę mówiąc, nie do końca moja. Pierwotnym zamiarem było wybudowanie tutaj hotelu. W związku z tym, że nie dostaliśmy na to zgody (jest to bowiem teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego), projekt został przearanżowany na stadninę.

Ale mamy plan, który zamierzamy w najbliższym czasie realizować, czekamy na aprobatę władz Okala. Posiadamy tam kolejne duże tereny, na których chcielibyśmy otworzyć ośrodek jeździecki rekreacyjno-sportowy, tam z przyjemnością będziemy oczekiwać naszych gości.

A Stadnina Koni „Dąbrówka” pozostałaby cichym ośrodkiem hodowlanym, dla klaczy z małymi lub czekających na wyźrebienie – spokojny i bezpieczny azyl dla przyszłych mam.


- Trzymam kciuki za plan „B”, brzmi bardzo obiecująco! I przede wszystkim życzę rozwoju i sukcesów hodowli tych przepięknych koni!


Nie dziękuję (uśmiech). Do zobaczenia!


Rozmawiała Zofia Helak De Bonis


Agata i Piotr Parysowie

177 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie