Szukaj
  • Horse News

Dla wszystkich fanów i adeptów WOLTYŻERKI

Aktualizacja: 21 sie 2020

Dla wszystkich fanów i adeptów WOLTYŻERKI, rusza nasz dział poświęcony tej zjawiskowej konkurencji! Praca z ciałem, prawdziwa gimnastyka artystyczna na koniu, idealne zgranie się ze zwierzęciem w ruchu, trening indywidualny czy drużynowy.

Historia, wskazówki dla ćwiczących i trenerów oraz lonżujących, kluby, gdzie można uprawiać tę dyscyplinę, kalendarz zawodów i wyniki i wiele innych przydatnych i ciekawych informacji tylko na HorseNews.pl!

Nad stroną merytoryczną czuwa najwybitniejszy znawca tej konkurencji jeździeckiej w Polsce, trenerka, sędzia międzynarodowa, przewodnicząca Komisji Woltyżerki przy PZJ - Pani Elżbieta Dolińska.


A zaczynamy od…początku!

Niektórzy upatrują początków woltyżerki w starożytnym Rzymie. Jedną z konkurencji podczas Igrzysk były akrobatyczne ćwiczenia na galopującym koniu. Inni widzą korzenie woltyżerki w popisach tanecznych na grzbietach byków w starożytnej Krecie. Dowiedziono, że ludzie wykonywali akrobatyczne i podobne do tańca ruchy na galopującym koniu od ponad 2000 lat. Przez wieki uprawiane były także dla zapewnienia sprawności poruszania się na koniu podczas walki. Obecna nazwa wywodzi się z czasów renesansu i pochodzi od francuskiego słowa "la Voltige" (akrobacja w powietrzu). W epoce renesansu woltyżerka stanowiła część musztry jeździeckiej oraz była ćwiczeniem zwinności uprawianym przez szlachtę i rycerstwo. W latach 20. XX wieku do uprawiania woltyżerki, będącej domeną szkoleniowców wojskowych, dopuszczono dzieci i młodzież, dzięki czemu stała się ona sportem umożliwiającym kontakt z koniem od najmłodszych lat.


Współczesna woltyżerka ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie w czasach powojennych zaczęto traktować ją jako przygotowanie młodzieży do uprawiania sportów konnych. Najprawdopodobniej ćwiczenia na koniu z łękami w gimnastyce sportowej pochodzą ze sportu woltyżerskiego. Współcześni woltyżerowie używają "sztucznego" konia do podobnych ćwiczeń, zanim jeszcze rozpoczną trening na koniu żywym.

Po raz pierwszy drużynowe zawody w woltyżerce rozegrane były w Niemczech w 1963 r. Indywidualne rozgrywki przyszły nieco później podczas pierwszych mistrzostw Niemiec w roku 1986 r. W 1983 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) uznała woltyżerkę za dyscyplinę oficjalną. Konkurencję woltyżerki po raz pierwszy i ostatni (jak do tej pory) włączono do programu Igrzysk Olimpijskich w 1920 roku w Antwerpii. Później konkurencja ta była jedynie prezentowana jako dyscyplina pokazowa, m.in. w Los Angeles 1984 i w Atlancie w 1996r.

Historia woltyżerki w Polsce to lata 80-te. Powstanie tej konkurencji wiąże się z działalnością sekcji sportowych przy Stadach i Stadninach, początkowo w Sierakowie, Posadowie, Jaroszówce, Iwnie; później w Aromerze Józefin,Ochabach, Łącku. Ale o tym szczegółowo w kolejnej odsłonie.


Zofia Helak-De Bonis216 wyświetlenia0 komentarz