Szukaj
  • Horse News

Zaprzęgi na terenie Wielkopolski

Aktualizacja: 29 cze 2020

Sport zaprzęgowy w Wielkopolsce cieszy się dużym powodzeniem, i choć większość zawodów rozgrywanych jest na szczeblu amatorskim, przyciągają one wielu pasjonatów tej dyscypliny - zarówno zawodników i ich rodziny, jak i kibiców. Aktualnie spośród miejsc organizacji wyróżnić możemy miejscowości takie jak: Pakosław, Sarnowa, Tarchalin (które kiedyś zaliczały się razem z Olszą do wspólnego konkursu o nazwie Gran Prix Ziemi Rawickiej), Rokosowo, Bukówiec Górny, Zawady, Boszkowo. Kilka lat wstecz były to też Dębno Polskie czy Chwałkowo.

Pakosław 2019, koń Jack Daniels, Powożący Małgorzata Kowalska, Luzak Bartosz Kowalski


W większości przypadków zawody odbywają się na zasadzie konkursu zręczności. Polega on na przejechaniu parkuru, złożonego z kilkunastu bramek- utworzonych z kegli, na których położona jest piłeczka, w jak najlepszym czasie i z jak najmniejszą ilością punktów karnych. Oprócz tego odbywają się konkury zręczności z elementami maratonowymi oraz konkursy maratonowe - jak w przypadku zawodów w Rokosowie, gdzie oglądać możemy łączoną zręczność odbywającą się rano oraz maraton- popołudniu.

Klasyfikacja końcowa dzieli się na 5 kategorii: duże single, duże pary, kuce single, kuce pary oraz czwórki.


Rokosowo 2017, koń Jack Daniels, Powożący Bartosz Kowalski, luzak Piotr Nojman


Jeśli chodzi o zawodników, znajdują się wśród nich zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni zaprzęgowcy. Natomiast sporo nazwisk przewija się regularnie przez listy startowe organizowanych u nas zawodów od wielu lat. Między innymi Górski, zarówno Arkadiusz mający za sobą karierę zagraniczną, jak i Wiesław od lat uczestniczący w zawodach organizowanych na terenie Polski. Młodsze pokolenie również ma już dawno za sobą pierwsze starty. Kacper, Kasia, Hubert czy Zosia Górscy aktywnie uczestniczą w konkursach między innymi na ziemi rawickiej, przy czym Kacper startował już na arenie ogólnopolskiej. Równie często na listach startowych zobaczyć możemy nazwiska takie jak: Przewoźna, Kowalska/ki, Hałupka, Jęśkowiak, Łacinnik, Lipny, Szymkowiak, Naskręt, Andrys, Kuhn, Wajs, Pocztowy, Gawroński, Twardy, Łysikowski, Nowakowski, Marach, Szczepaniak, Pietruszka, Paris, Rimke czy też Cichocki. Nazwisk można by oczywiście wymienić więcej. Część z tych osób startowała również na zawodach rangi ogólnopolskiej. Do jednych z dłużej jeżdżących zaliczyć można Piotra Sierakowskiego, który swoje starty rozpoczął w 2005 roku i nieprzerwanie pojawia się na wszystkich okolicznych zawodachy.

W Wielkopolsce i najbliższej okolicy znajdziemy również osoby startujące na wyższych szczeblach, uczestniczące w zawodach międzynarodowych. Szymon John z KJ Kalumet Boszkowo, Magdalena Jankowska ze Stajni Niwa Piotrkosice, czy też Adrian Kostrzewa startujący kiedyś w barwach Krajkowa. To uczestnicy Mistrzostw Świata, oraz wielu innych zawodów rangi międzynarodowej.

Kolejną osobą pochodzącą z Wielkopolski, obecnie mieszkający w Niemczech, jest Przemysław Sroka startujący nadal w barwach Polski ze świetnymi wynikami na zawodach miedzynarodowych ; jak również Elżbieta Haussmann, będąca kiedyś w kadrze Młodych Powożących.


Drebkau 2016, konie: Barbarossa, Regolio, powożący Szymon John, luzak Dominik Krawczyk


Na terenie Wielkopolski znajdziemy również znanych i cenionych producentów bryczek i powozów. Są to między innymi: Aron Szczepaniak, ECC Szczepaniak czy Glinkowski.

Oprócz zawodów towarzyskich, raz w roku, na przełomie listopada i grudnia, w Poznaniu na Cavaliadzie odbywa się pierwszy z konkursów zaliczanych do Halowego Pucharu Polski. Kiedyś startowały zaprzęgi parokonne, aktualnie są to czwórki. Ta wspaniała międzynarodowa impreza jeździecka przyciąga najlepszych zawodników i rzesze kibiców z całej Polski i z zagranicy.


Maria Gniazdowska

45 wyświetlenia0 komentarz